Diana Plačiakienė

Rinkodaros specialistė, visuomenininkė, tinklaraščio „Mano Amerika“ autorė

Žanetos Paunksnės nuotr.

Norėčiau, kad lietuviška tapatybė sietųsi visų pirma su esminėmis žmogiškomis savybėmis: tolerancija, atvirumu, šiluma ir pagarba kitoniškumui.

Diana Plačiakienė

TAPATYBĖS ALCHEMIJA

San Franciske gyvenate jau beveik du dešimtmečius. Ką jums reiškia lietuvybė?

Nemanau, kad yra vienas ir nekintantis atsakymas. Kiekvienas iš mūsų ko gero turi savą lietuvybės supratimą. Taip, tai yra kalba, kultūra ir pilietybė, o kiekviename iš šių terminų telpa asmeniškas suvokimas. Ar tai kalba, kuria rašė Donelaitis, ar ta, kuria kalbėjo mūsų tėvai, didžiausią gyvenimo dalį praleidę sovietinėje Lietuvoje, o gal toji, kuri vartojama XXI a. su vos ne kiekviename sakinyje privalomu anglizmu?
Kiekvienas laikotarpis turi savą dinamiką ir savaip veikia kalbą, kultūrą, net pilietybę. Pačios pilietybės prasmė tiems, kurie šiuo metu gyvena kitose šalyse, ko gero daugiau simbolinė, bet taip pat ji leidžia išsaugoti labai svarbų emocinį ryšį. Turėti pilietybę šalies, kurioje gimei, užaugai, dirbai ir prie kurios gerovės toliau prisidedi, – tai prigimtinė teisė.
Be to, manau, kad mes šiek tiek sureikšminame pačią lietuvybės sąvoką, ieškodami vieno ypatingo išskirtinio apibrėžimo. Kiekvienos tautos išlikimui svarbi kalba, kultūra ir pilietybė, todėl nemanau, kad tuo galime išsiskirti. Norėčiau, kad lietuviška tapatybė sietųsi visų pirma su esminėmis žmogiškomis savybėmis: tolerancija, atvirumu, šiluma ir pagarba kitoniškumui.
Taip pat apie lietuvišką paveldą galima kalbėti plačiąja prasme. Kiekvienas paveldi unikalų santykį su Lietuva, ar tai būtų gamta, ar blokinio namo kiemas, senamiestis, ar maisto ir kasdienybės kultūra.

Ko jus išmokė gyvenimas Amerikoje?

Visų pirma tolerancijos kitokiai nuomonei, amžiui, odos spalvai, kalbai, pažiūroms.
Ko gero, ir mažesnio susireikšminimo (va, čia mes, tokia maža, bet drąsi tauta, atsikovojome Nepriklausomybę ir esame didvyriai). Jei atvirai, tai – tik mums patiems reikšmingas faktas. O kitiems svarbiau, kokie žmonės, darbuotojai, draugai, bendradarbiai esame.
Manau, kad įgijau drąsos išbandyti daugiau dalykų tiek profesiniame, tiek asmeniniame gyvenime, išmokau nebijoti ir nenuogąstauti, kad nepasiseks ar liksiu nesuprasta. Klaidos čia priimamos kur kas tolerantiškiau, jas daryti netgi skatinama – juk tik taip augame ir tobulėjame.
Išmokau daugiau dėmesio skirti turiniui, o ne formai, kas Lietuvoje itin sureikšminama. Manau, kad besivaikydami to gražaus fasado, kartais pamirštame esmę.

Silicio slėnis ir San Franciskas: kuo skiriasi ir kuo panašūs?

Nemanau, kad galima juos lyginti. San Franciskas yra vienas išskirtiniausių JAV miestų, kuriame sutelktas didelis intelektualinis ir kultūrinis kapitalas ir kuris garsėja įvairiais politiniais, socialiniais ir kultūriniais judėjimais. Aukštosios technologijos čia, žinoma, irgi turi didelę įtaką ir svarbią vietą – tokios visame pasaulyje žinomos įmonės kaip „Salesforce“, „Airbnb“, „Uber“ ir „Twitter“ įsikūrė būtent čia.
Silicio slėnis nėra miestas, tai daugiau kultūrinis reiškinys – startuolių ir inovacijų ekosistema, pradėta kurti ir susitelkusi aplink Stanfordo universitetą, kuriame imtos skatinti inovacijos ir verslumas. Tai davė pagrindą dabar visiems žinomoms pasaulio bendrovėms „Google“, „Facebook“, „LinkedIn“, „Apple“ ir pan. Keliuose šalia Stanfordo universiteto įsikūrusiuose miesteliuose, priklausančiuose Santa Klaros apygardai, yra didžiausia pasaulyje aukštųjų technologijų įmonių koncentracija. Vis dėlto tai nėra vienas miestas su auksiniais vartais, ant kurių parašyta „Silicio slėnis“.

Varomoji jėga ir autoritetai. Kas jie?

Jų yra daug, jie įvairūs ir sąrašas nuolat keičiasi. Rinkodaros srityje daugiausia seku Sethu Godinu, nes jis ne aptarinėja tradicinę rinkodarą su 10 ar daugiau nepajudinamų taisyklių, o analizuoja nuolat besikeičiančius vartotojų poreikius.
Žavi daugybė moterų lyderių, dirbančių pačiose įvairiausiose srityse, nes man pačiai labai svarbūs moters lyderystės ir verslumo klausimai. Mano autoritetai nebūtinai žinomi vardai, netgi dažniau tai draugai ir žmonės, su kuriais nuolat bendrauju, kurie įkvepia, palaiko ir, kai reikia, stumteli.
Vis dėlto net didžiausi autoritetai nieko nereiškia, jei neturi vidinės energijos ir smalsumo.

Kas yra jūsų Amerika?

Tinklaraštį ir pradėjau rašyti dėl to, kad galėčiau atsakyti į šį klausimą ir apie šią šalį papasakoti per įvairių žmonių istorijas, nes kiekvienam Amerika yra šiek tiek kitokia, nesutalpinama į vieną apibrėžimą. Jei kalba eina apie manąją Ameriką, o tiksliau – Kalifornijos valstiją, kurioje gyvenu, ji labai skiriasi nuo daugelio kitų valstijų socialine, kultūrine ir etnine prasme. Tai valstija, kurioje didžiausia kultūrinė įvairovė, gastronominis pasirinkimas ir daugiausia profesinio tobulėjimo ir karjeros galimybių. Taip pat čia didžiausia konkurencija, gyventojų tankumas ir aukščiausios nekilnojamojo turto kainos.

Skaitykite daugiau