Girmantas Neniškis

Banglentininkas, keliautojas, Lietuvos bangų sporto asociacijos prezidentas.

Girmantas Neniškis

Gyvenimo kokybė ir yra laisvė. Laisvė daryti tai, ką nori. Todėl siekiu iki minimumo apriboti „reikia“, nes labai lengva įsisukti į visiškai neįdomią veiklą ir viską daryti tik todėl, kad reikia.

Girmantas Neniškis

ANT BANGOS

Lotynų Amerika, o ypač Žemutinė Kalifornija, jums yra lyg antrieji namai. Kodėl pasirinkote būtent šią vietą?

Beveik prieš dešimt metų nusprendžiau nusipirkti bilietą į vieną pusę ir iš- važiuoti ieškoti bangų. Žemutinė Kalifornija buvo gana pasvertas pasirinkimas: pasaulyje yra mažiau nei dešimt vietų su geromis dešiniarankėmis bangomis (kuomet banga čiuožiama į dešinę pusę) ir buriavimui tinkamu vėju. Ieškojau būtent tokių sąlygų, taigi viskas susiklostė natūraliai.

Be to, šis regionas man nuo vaikystės buvo kiek mistifikuotas: dykumos toli nuo civilizacijos ir tik žurnaluose bei VHS vaizdajuostėse matytos bangos. Galiausiai kainos ir kokybės santykis, kultūra ir, svarbiausia, žmonės skatino vėl ir vėl grįžti.

Ekstremalus sportas – neatsiejama jūsų gyvenimo dalis. Be to, kuriate reklamas, dokumentinius ir trumpametražius filmus, virusinius vaizdo klipus. Kaip viską spėjate?

Dirbu su projektais, todėl susidėlioju darbus tam tikru cikliškumu. Kai esu Lietuvoje, galiu intensyviai dirbti, o po to turiu daugiau laisvo laiko kelionėms ir bangoms.

Kas paskatino įkurti Lietuvos bangų sporto asociaciją?

Dešimt metų vysčius banglenčių sportą Lietuvoje, organizavus festivalį „Surf Camp“, galiausiai sužinojus, kad šis sportas jau įtrauktas į Tokijo olimpinių žaidynių programą, kitas logiškas žingsnis buvo asociacija. Siekiu sukurti šiuolaikišką ir skaidrią organizaciją, kuri rūpintųsi banglentininkų interesais Lietuvoje, sportui tinkamų sąlygų užtikrinimu, padėtų į šią veiklą įsitraukti jaunimui, atkreiptų dėmesį į ekologijos problemas Baltijos jūroje. Lietuvoje turime unikalias sąlygas rytinėje Baltijos jūros pakrantėje. Yra visos galimybės tapti banglenčių sporto centru regione, tad kryptingai klodami pamatus, galėsime tai jau visai netrukus įgyvendinti.

Didžiausias iššūkis turbūt yra žmonės ir mūsų negebėjimas susivienyti ar įžvelgti bendros naudos. Ir tai būdinga visai šaliai, nuo mažiausių organizacijų iki valstybinių institucijų. Labai gaila, kad trumpalaikės naudos vaikymasis be vizijos vis dar ima viršų. Kita vertus, vienas iš mano siekių – ugdyti visuomenę ir įkvėpti pozityviems pokyčiams. Juk prieš dešimt metų niekas netikėjo, kad Lietuvoje galima plaukti banglente, o šiandien žmonės tai jau daro nuolat.

Į „Surf Camp“ festivalį susirenka 1500–2000 žmonių. Nors neturime nei tvorų, nei apsaugos, konfliktų išvengiame, o paplūdimyje po renginio nepaliekame nei vienos šiukšlės. Kad pasiektume tokį rezultatą ir žmonių sąmoningumą, irgi reikėjo lai- ko, tad svarbu turėti viziją ir rasti tinkamus sprendimus ją įgyvendinant.

Girmantas Neniškis

Gyvenimo kokybė. Kaip ją suprantate ir kas jums yra laisvė?

Gyvenimo kokybė ir yra laisvė. Laisvė daryti tai, ką nori. Todėl siekiu iki minimumo apriboti „reikia“, nes labai lengva įsisukti į visiškai neįdomią veiklą ir viską daryti tik todėl, kad reikia. Toje pačioje situacijoje atsidūrus laisva valia ir norint vienokio ar kitokio rezultato, jo siekiant, lengviau rasti vidinės motyvacijos, pasakyti „ne“ dalykams, kuriems neverta gaišti savo laiko.

Kas jus įkvepia?

Mano santykis su autoritetais visuomet buvo problemiškas. Dar vaikystėje atrodė sunkiai suvokiama, kodėl žmogus, kurio nepažįstu, automatiškai turėtų būti gerbiamas. Aš juk nežinau, ar jis tos pagarbos iš tiesų nusipelnė. Todėl visus žmones stengiuosi vertinti visiškai vienodai ir suteikti jiems galimybę parodyti, kokie jie yra iš tikrųjų. Galbūt ir kelionės Meksikos dykumose dėl to taip įtraukė – ten visi lygūs, nėra dirbtinių šypsenų. Už penkių valandų kelio nuo civilizacijos sutikti žmonės arba tampa labai gerais draugais, arba jų tiesiog nebesutinki – dykuma didelė.

Tačiau kas mane tikrai įkvepia, tai idėjos. Gebėjimas rasti iš pirmo žvilgsnio nepastebimas sąsajas, sujungti taškus į didesnį paveikslą. Galiausiai ir pats idėjos brandinimas yra labai įdomus ir įtraukiantis proce- sas. Kartais prireikia ne vienų metų, kol abstrakti idėja susiformuoja ir tampa aiškia vizija. Būtent tikra, originali ir tyra idėja yra tai, kas išties mane varo į priekį.

Nesureikšminate ir nekreipiate dėmesio į tokius dalykus kaip…

…kitų nuomonė apie mane. Dažnai plaukiu prieš srovę, todėl stengiuosi viską vertinti objektyviai, nekreipdamas dėmesio į pašalinį triukšmą. Niekada neignoruoju konstruktyvios kritikos, tačiau ir čia skirčiau idėjų, darbų ir asmens kritiką. Juk kiekvienas turi savų priežasčių, kodėl yra toks, koks yra. Kur kas svarbiau, ką sukursime ir paliksime kitiems.

Skaitykite daugiau

Eli Broad

Lietuvių kilmės verslininkas ir filantropas, dviejų milijardinę apyvartą turinčių įmonių…