Knygos pristatymas

Lukas Burba / MB „Burbos filmai”

Baltijos knygos meno konkurse, kuris šiemet vyko Rygoje ir kuriame dalyvavo nacionaliniuose 2019 metų konkursuose apdovanotos knygos, gražiausia Lietuvos knyga išrinkta Jonas ir Adolfas Mekai: „Gyvenimo lai(š)kai“. Knygos dailininkas ir sudarytojas – Kęstutis Pikūnas, išleido „Post scriptum. Littera“, spausdino spaustuvė „Petro ofsetas“.

Gražiausia knyga iš Latvijos pripažinta Valdžio Abuolinio (Valdis Aboliņš) „Avangards, meilārts, jaunais kreisums un kultūras aukstā kara laikā“. Sudarytoja Ieva Astahovska, dailininkas Aleksejs Muraško, išleido Latvijos šiuolaikinis meno centras, spausdino „PNB Print“.

Gražiausia knyga iš Estijos išrinkta Karlo Kabanovo „Minu Trükikoda“. Knygos dizainas – Tarvo Puusepp, išleido „Tallina Raamatutrükikoda“, spausdino „Creative Company“.

Gražiausią Lietuvos knygą rinko Latvijos ir Estijos atstovai, Latvijos – Lietuvos ir Estijos, Estijos – Lietuvos ir Latvijos komisijos nariai.

K. Pikūnas buvo apdovanotas šiųmetėje Vilniaus knygų mugėje. Kultūros ministerijos kasmet organizuojamame Knygos meno konkurse autorius pelnė premiją meninės ir dokumentinės fotografijos leidinių kategorijoje už lengvą ir daugiasluoksnį vaizdažodinį pasakojimą knygoje Jonas ir Adolfas Mekai: „Gyvenimo lai(š)kai“.

Knygos apžvalga:

„Tai graži – skaitytojo estetinį pasitenkinimą ir smalsumą pamaloninanti knyga, kurios puslapius reikia susipjaustyti tam, kad būtų galima perskaityti garsiųjų brolių Mekų, Jono ir Adolfo, laiškus, siųstus iš Amerikos savo mamai Elzbietai Mekienei į Semeniškių kaimą, Buginių paštą, Biržų rajoną, Lietuvos Tarybų socialistinę respubliką. Gaila, kad korespondencija vienakryptė, bet motinos atsakymus broliams ir žinias iš tėviškės galima numanyti skaitant vėlesnius laiškus. Mekų epistoliarika, apimanti 1957–1995 metus, praktiškai visą Šaltąjį karą, nėra tik šeimos, perskirtos Antrojo pasaulinio karo ir skiriamos vandenyno, naujienų apykaita. Tai dviejų skirtingų pasaulių – laisvojo ir okupuotojo, Vakarų ir Rytų, kapitalizmo ir komunizmo sankirta, kurioje ryškėja Mekų gyvenimo Amerikoje kasdienybė, kūrybiniai nusiteikimai, planai ir kūrybinio kelio trajektorija. Kaip ir nurodo pavadinimo dviprasmybė – tai ir laiškai, ir juose bei juos palydinčiose gausiose nuotraukose fiksuojami laikai, kurių rašytinė dokumentacija dar kartą į mūsų kultūros lauką grąžina ne tik puikiai žinomą filmininką Joną Meką, bet ir Lietuvoje dar neatrastą jo jaunesnį brolį kino kūrėją ir režisierių Adolfą Meką, kuriam šiemet, rugsėjo 30-ąją būtų suėję 95-eri.“

Jūratė Čerškutė, literatūros kritikė

Skaitykite daugiau