Rapolas Vosylius ir Petras Navickas

Iniciatyvoslabàdienà įkūrėjai

MANDAGI APRANGA

Tiek miesto svečiai, tiek vietiniai jau kelerius metus vaikščiodami Vilniaus gatvėmis spėliojo, ką reiškia tas užrašas „labàdienà“. Iš tiesų tai įstabi savadarbio rūbų prekės ženklo partizaninė reklama, vienoje frazėje talpinanti ir prekės ženklo pavadinimą, ir jo logotipą. Tai ir plakatas, ir trafaretas ant senamiesčio sienos, o gal tiesiog atsakymas į paslaptingą klausimą. Ar tai socialinis judėjimas? Radikalus menas? O gal kažkas kita? Tai ir bandome išsiaiškinti šiame interviu.

Kas yra „labàdienà“?

„labàdienà“ yra aplinkai draugiška ir kaimynų bendravimą skatinanti iniciatyva. Kadangi tai, ką gaminame, atspindi mūsų filosofiją, ieškome pirkėjų, kurie pritaria tokiam pozityviam požiūriui ir ieško kažko daugiau nei paprastas standartinis prekės ženklas. Tai, kas prasidėjo nuo vieno šaunaus lietuviško pasisveikinimo, virto daugybe šiuolaikinių gatvės drabužių. Mus įkvepia? Lietuvos kraštovaizdis ir jo šventos pagoniškos šaknys su visomis savo senosiomis pasakomis, kurias kiekviena ateinanti karta vis rečiau ir rečiau prisimena.

Papasakokite, kaip jūsų idėja transformavosi į gaminį.

Iš pradžių mums net į galvą nešovė mintis, kad „labàdienà“ virs tuo, kuo dabar yra. Mes tik visi jautėme aplink tvyrančią pesimistinę nuotaiką, todėl nusprendėme, kad reikia kažką daryti, turime į tai kaip nors reaguoti. Kaip tik svarstėme kelias idėjas, kai šovė į galvą gražus lietuviškas pasisveikinimas „labàdienà“. Toji frazė mus užkabino ir nusprendėme pasižiūrėti, ką galėtume su ja padaryti. Galiausiai sutarėme, kad pagaminsime lipdukų ir plakatų su fraze „labàdienà“, ir juos iškabinsime bei dalinsime Vilniaus senamiestyje – norėjome patyrinėti šiuos vandenis ir pamatyti žmonių reakcijas. Mūsų pirminis tikslas buvo pakelti žmonėms nuotaiką ir priminti, kad vos vienas mandagus žodis gali mus priversti nusišypsoti.

Ar tikrai manote, kad galite daryti tokią įtaką?

Kartą mūsų draugas pasakojo, kaip jį, einantį gatve, nustebino keli užsieniečiai, pasveikinę džiaugsmingu „Laba diena!“ Užsieniečiai – žmonės, kurių jis net nepažinojo! Tik vėliau suprato, kad tuo metu vilkėjo vienus iš mūsų marškinėlių. Tie užsieniečiai iš raidės su kirčiu à atpažino šį žodį ant marškinėlių ir susiejo jį su anksčiau lipdukuose ir plakatuose matytu žodžiu, todėl ir pasisveikino su mūsų draugu. Faktas, kad toks paprastas daiktas kaip marškinėliai gali kažkam praskaidrinti dieną, mus drąsina tęsti savo darbą.

Ką žmonės dažnai nuvertina?

Minties svarbą. Mes tikime, kad mūsų klientams drabužiai turi būti kažkas daugiau nei vien drabužiai. Mes norime kasdien žmonių vilkimus rūbus tiesiog persmelkti tam tikra žinute, prasme ir idėja. Nors šiandien žmonės gana kritiškai vertina prekių ženklus, tikroji jų paskirtis buvo ženklinti kokybę. Tu pirktum gaminį su tam tikru prekės ženklu, nes žinotum, kad jis aukštesnės kokybės nei gaminys su paprastu prekės ženklu. Norime sugrąžinti šį suvokimą.

O kas dabar? Kas toliau?

Mes siekiame tobulėti, stengiamės plačiau mąstyti ir plėstis. Kai kuriais atvejais mūsų idėjos turi būti pritaikytos visiškai kitose sferose, bet išeiti iš savo komforto zonos – gerai. Tai mus padrąsina kurti kažką daugiau, ne vien drabužius.

Jūsų raktas į sėkmę?

Reikia daryti tai, kas tau patinka, ir tau turi patikti tai, ką tu darai!

Mūsų pirminis tikslas buvo pakelti žmonėms nuotaiką ir priminti, kad vos vienas mandagus žodis gali mus priversti nusišypsoti.

Rapolas Vosylius ir Petras Navickas

Skaitykite daugiau